talayeh
19 بهمن 1401 - 13:07

خواستگاه شعار استقلال آزادی باور و پذیرش عموم مردم است

اصفهان-عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:رواج شعارهای انقلاب دربین مردم به دلیل پذیرش و زمینه عمومی آن‌ها است که این امر نشان می‌دهد مردم باور داشتند که در زمان پهلوی کشور استقلال و آزادی ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامعلی حداد عادل شامگاه سه شنبه در ویژه برنامه «هفت فرمان» در خانه انقلاب اسلامی اصفهان با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان یکی از اسناد مهم بالادستی انقلاب، اظهار داشت: با توجه به اینکه نخستین شعار مردم ایران در زمان انقلاب، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بوده به این موضوع نیز در بیانیه گام دوم پرداخته شده است.

وی ادامه داد: در واقع عمومیت و رواج شعارهای انقلاب در بین همه مردم به دلیل پذیرش و زمینه عمومی آن‌ها است که این امر نشان می‌دهد مردم ما باور داشتند که کشور استقلال و آزادی ندارد و باید ببینیم ملت ایران چه دیده بود که خواستار استقلال و آزادی بود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: باور به اینکه استقلال در کشور وجود ندارد مهم‌ترین دلیل ایستادگی مردم دربرابر توپ و تانک و گلوله شاه بود و مردم در مقابل حکومت نظامی شاه، تاریخ خفت‌باری از دخالت خارجی را در مقابل خود می‌دیدند و امام خمینی (ره) هم مهم‌ترین فایده انقلاب اسلامی در ایران را همین نکته می‌دانست که امروز در تهران، برای ایران تصمیم گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: نفوذ بیگانگان و استعمار در دوره قاجار همچنان ناملموس است، حال آنکه از دوره محمدشاه حضور و خطر انگلیس برای ایران روزافزون شد، هیچ مستعمره‌ای به اندازه هندوستان برای آن‌ها مهم نبود تا منابع آن را غارت کنند.

عادل با بیان اینکه انگلستان قطعاً پیشرفت ایران را نمی‌خواست، گفت: از طرفی هم تلاش می‌کرد که ایرانیان گرسنه، محتاج و عقب‌مانده بمانند و بارزترین دخالت آن‌ها در امور ایران، عزل امیرکبیر بود.

وی با بیان اینکه مسئله نفت از زمان مظفرالدین شاه برای انگلیسی‌ها انگیزه ورود به ایران شد، گفت: با کشف نفت در خوزستان، یک تاجر انگلیسی با قرار داد بستن با مظفرالدین شاه توانست استخراج نفت را که از منبع انرژی صنایع و کشتیرانی جنگی انگلیس در ایران بود به دست بگیرد و اینگونه از نفت ارزان کشور بر علیه خود ما استفاده کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت با اشاره به روی کار آمدن رضاخان توسط انگلیسی‌ها، تصریح کرد: در مدت ۲۰ سال حکومت رضاخان، ایران به عرصه تاخت و تاز انگلیسی‌ها تبدیل شده بود که حتی فهرست نمایندگان مجلس را سفارت انگلیس انتخاب می‌کرد و عموم مردم ایران هم به این موضوع واقف بودند.

وی خاطر نشان کرد: از کودتای ۲۸ مرداد نیز مردم ایران در اختیار همین شاه بودند. در این دوران شاه نماینده تعیین می‌کرد، آمریکایی‌ها هم اقتصاد ایران را طراحی کرده و برای ما نخست‌وزیر و فرمانده ارتش تعیین می‌کردند و این روند تا سال ۵۷ ادامه داشت.

عادل با اشاره به شعار زن، زندگی، آزادی توصیه کرد که این افراد معتقد به این شعار مروری بر تاریخ انقلاب داشته باشند، رضا پهلوی که از آمریکا برای ملت ما پیام آزادی می‌فرستد فرزند کسی است که تحمل چاپ انتقاد مردم از یک شرکت تعاونی در روزنامه اطلاعات را نداشت.

وی معتقد است که ملت و جوانان امروزی باید تاریخ بدانند تا ریشه شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی را درک کنند و بدانند علت فدا کردن جان جوانان در راه پیروزی و حفظ این انقلاب چه بوده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز این روزها و در آستانه ۲۲ بهمن و پیروزی انقلاب مردم، با عفو گسترده، نور امیدی بر صفحه وحدت مردم تاباندند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1027445