talayeh
17 بهمن 1401 - 10:53

تحلیلگر سیاسی قرقیز: پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شکل‌گیری محور مقاومت در منطقه ‌بود

کارشناس مسائل سیاسی قرقیزستان معتقد است با پیروزی انقلاب اسلامی، ایران برای دومین بار در عرصه بین‌المللی به عنوان کشوری مستقل از منافع خود دفاع کرد.

«مارس ساریف» کارشناس مسائل سیاسی قرقیزستان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، این کشور برای دومین بار در عرصه بین‌المللی به عنوان کشوری مستقل از منافع خود دفاع کرد.

فارس: نقش امام خمینی (ره) در بیداری کشورهای منطقه با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران چه بوده‌ ­است؟

 ساریف: انقلاب اسلامی، ایران را موضوع سیاست بین‌الملل قرار داد، در کل تاریخ، ایران تنها دو بار به عنوان یک کشور مستقل در سیاست بین الملل حضور داشته و می‌توانست سیاست خارجی مستقل خود را در عرصه بین المللی پیش ببرد و از منافعش دفاع کند.

نخستین بار در دوران مبارزه برای ملی کردن صنعت نفت و دومین مرتبه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه 1357 به رهبری امام خمینی(ره) و در بقیه دوران­‌ها همواره تحت تاثیر قدرت­‌‌های شرقی و غربی و بخشی از برنامه‌­های منطقه‌­ای و بین‌­المللی آنها بوده است.

به همین دلیل است که کشورهای غربی امروزه نیز چنین فشارهایی را بر ایران وارد می‌کنند و همواره ایران را تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار می­‌دهند. در تمام این مدت 44 سال ایران در محاصره به سر برده است، اما آموخته که چگونه پیشرفت کند و حتی با موفقیت توسعه یابد. در غرب آسیا، سایر دولت‌ها هنوز در شک و تردید زیادی در مورد آینده خود دارند.

ایران از معدود کشورهایی است که سازوکارهای مالی و پولی بین المللی تعیین کننده سیاست مالی دولت نیست. تهران وابستگی زیادی به نهادهای بین‌المللی ندارد و این برای رهبران قدرت‌های جهانی آزاردهنده و دردناک است.بنابراین، تجربه ایران جالب و پندآموز است، زیرا ایران توانسته ارزش‌ها و آرمان‌­های خود را حفظ کند.

فارس: نقش و اهمیت شخصیت امام خمینی (ره) در پیروزی انقلاب اسلامی ایران چه بوده است؟

ساریف: در هر انقلاب واقعی، نقش رهبر بسیار مهم است. زیرا هیچ یک از انقلاب­‌ها  بدون کسانی که مسئولیت آن چه را که در حال رخ دادن است را بر عهده بگیرند و سپس از آن ایده‌هایی پیروی کنند که مورد تایید و حمایت جامعه است؛ انجام نمی‌شود.

امام خمینی (ره) نقش تعیین کننده‌ای در استقلال ایران از سلطه قدرت‌های جهانی داشت و به برکت تصمیمات خردمندانه و متوازن امام خمینی در ایران ، کشور تقریباً نیم قرن در محاصره اقتصادی مقاومت کرده و نقش آن در تاریخ سیاسی جهان بسیار ارزشمند است.

فارس: نقش جمهوری اسلامی ایران در تشکیل محور مقاومت چه بوده است؟

ساریف: در واقع با پیروزی انقلاب اسلامی، محور مقاومت در برابر دیکتاتوری­‌های بین المللی و ساختارهای آنها در منطقه شکل گرفت و به همین دلیل ایران تحت تحریم‌های بین المللی قرار دارد. ایران نمونه استقلال است.

کشورهای مستقل و واقعا مستقل زیادی در دنیا وجود ندارند که سیاست خارجی خود را در راستای منافع خود دنبال کنند و آنها را می‌توان با انگشتان یک دست شمارش کرد. 

فارس: انقلاب اسلامی چگونه به بیداری مردم غرب آسیا کمک کرده و چه تأثیری در شکل گیری دستور کار جدید در منطقه داشته ­است؟

ساریف: انقلاب اسلامی ایران شاهدی است بر این ادعا که اگر تحولات با حمایت مردم و با منشاء مردمی باشد پایدار و مستمر خواهد بود. به هر حال، یک انقلاب واقعی باید حاوی ایده‌هایی باشد، در غیر این صورت، به سادگی شبیه یک کودتا خواهد بود.

در نتیجه چنین فجایع و قشربندی جامعه که در کشورهایی مانند عراق و لیبی مشاهده می‌کنیم، نمی‌توان انتظار وحدت و تغییرات اساسی را در آنجا داشت. منظورم این است که انقلاب  در ایران از خواسته‌های مردم برآمده و امام خمینی(ره) به عقاید و ارزش‌های مردمی انقلاب پایبند بود و به خواست­‌های مردم عمل می‌کرد. بنابراین، امروزه نیز در ایران به آرمان‌های انقلاب احترام گذاشته می­‌شود و مورد قبول مردم است.

پایان پیام/ح

منبع: فارس
شناسه خبر: 1021960